Historické drobničky 2019 - 2020

Bielu stredovú čiaru vymyslela americká lekárka June McCarroll a na cesty sa dostala pred 95 rokmi, v novembri 1924. Aj prvý semafor moderného typu pochádza z Ameriky, vynašiel ho James Hodge v roku 1914. Bratislavské semafory oslavujú svoje výročie v júni.

Obytný komplex UNITAS z roku 1931 ako jeden z prvých v Bratislave priniesol lacné zdravé bývanie. A nie preto, že by pri výstavbe šetrili na kvalite, ale vďaka viacerým technickým novinkám, ktoré sa po skončení Veľkej vojny a nástupe funkcionalizmu objavili (napr. linoleum, koženka, rozšírenie používania betónu atď.).

Blíži sa 30. január, s ním aj výročie tragédie na zámku v Mayerlingu, kde korunný princ Rudolf siahol na život svoj a svojej milenky Mary Vetserovej, dcéry pôvodom Bratislavčana Albína Večeru. Zostala po ňom vdova, princezná Štefánia Belgická.

Po Štefanovi Aniánovi Jedlíkovi je pomenovaná ulica v Bratislave, ktorú mnohí ani nevedia nájsť, hoci sa nachádza v centre mesta. Môžete sa na ňu dostať po Kolárskej ulici alebo tzv. Orient pasážou (ak nie je zatvorená) z Námestia SNP.

Skúšali ste už Francúzovi dať novoročný pozdrav, na ktorom by bola skratka P.F. + rok? Možno budete prekvapený, ale z vlastnej skúsenosti viem, že z toho môže byť dosť zmätený. Napriek tomu, že ide o skratku francúzskych slov Pour Féliciter, ktoré Francúzi používajú ako všeobecné blahoželanie (k narodeninám, k výročiu), použitie skratky P.F. na...