Bratislavské semafory

08.06.2019

Bielu stredovú čiaru vymyslela americká lekárka June McCarroll a na cesty sa dostala pred 95 rokmi, v novembri 1924. Aj prvý semafor moderného typu pochádza z Ameriky, vynašiel ho James Hodge v roku 1914. Bratislavské semafory oslavujú svoje výročie v júni.

Netuším, kedy po prvýkrát vyzdobili niektorú z bratislavských ulíc stredovou čiarou, netuším ani, kedy ňou vyzdobili ktorúkoľvek cestu na Slovensku. Iste to bolo až niekedy po roku 1936, inak by Podtatranské noviny neprinášali v januári 1937 ako raritu obrázok "bielych kriviek" na amerických hradských.

Štandardizované zvislé dopravné značky k nám dorazili v podobe vládneho nariadenia už trochu skôr, v roku 1935. Bolo ich šesť: značka varujúca pred 1) zatáčkou, 2) križovatkou, 3) jamou na ceste, 4) chráneným a 5) nechráneným železničným prejazdom a 6) iným nebezpečím.

Na svetelné a signalizačné dopravné zariadenie sme si v Bratislave počkali do 28. júna 1949, to znamená, že bratislavské semafory budú tento mesiac oslavovať sedemdesiatku. Tie prvé usmerňovali dopravu na križovatke Obchodnej a Poštovej ulice.

O našu bezpečnú jazdu sa však nestarajú len dopravné značky a zariadenia, ale aj smerovky a signalizácia brzdenia, spätné zrkadlá či stierače. Prekvapí vás, ak napíšem, že všetky tieto veci, vrátane tých bielych pruhov v strede cesty vymysleli ženy? Je to tak a koniec-koncov, nie je na tom nič prekvapujúce. Ženy patrili k automobilizmu od začiatku, tak prečo by nepridali pár dobrých nápadov?!

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava