P.F. 2019

02.01.2019

Skúšali ste už Francúzovi dať novoročný pozdrav, na ktorom by bola skratka P.F. + rok? Možno budete prekvapený, ale z vlastnej skúsenosti viem, že z toho môže byť dosť zmätený. Napriek tomu, že ide o skratku francúzskych slov Pour Féliciter, ktoré Francúzi používajú ako všeobecné blahoželanie (k narodeninám, k výročiu), použitie skratky P.F. na novoročenke má zrejme korene inde.

Prvá vianočná pohľadnica, resp. pohľadnica s prianím "Veselé Vianoce a šťastný Nový rok" vraj pochádza z Londýna, z roku 1843. Netrvalo dlho a zasielanie novoročných pozdravov sa stalo populárnym riešením pre spoločensky aktívnych ľudí, ktorí nemali dosť času navštíviť všetkých svojich známych a popriať im osobne. K takým údajne patril aj český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova. Jemu sa pripisuje zásluha o spopularizovanie písaných novoročných pozdravov v Rakúsko-Uhorsku, teda aj na našom území. Svoje tzv. "gratulačné lístky" si v roku 1827 objednal u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Josefa Berglera. Skratku P.F. má však "na svedomí" iný český maliar a grafik - Viktor Stretti. On to bol, čo napísal na novoročenku dve francúzske slová "pour féliciter", z ktorých onedlho zostalo iba P. F.

Novoročný pozdrav "P.F.1905" od Viktora Strettiho si môžete pozrieť v on-line zbierke Moravskej galérie: https://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.C_26084-b

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava