Americký sen podľa J. D. Hertza

08.10.2019

Hádam neexistuje rebríček svetových TOP značiek požičovní áut, v ktorom by sa medzi prvými neobjavila značka HERTZ. Túto požičovňu nájdeme aj na bratislavskom letisku. Koľko Bratislavčanov ale vie, že je pomenovaná po Slovákovi?

John Daniel Hertz sa narodil v roku 1879 v Sklabini pri Vrútkach ako Šándor Herz. Jeho rodina emigrovala do Spojených štátov na parníku Herman, keď mal Šándor 5 rokov. Počas emigrácie sa meno Herz zmenilo na Hertz. Otec Jakub (Jacob) sa jedného dňa v Chicagu, kde sa usadili, rozhodol usmerniť správanie svojho 12-ročného syna Šándora (z ktorého sa v novom svete stal John Daniel) výchovnou bitkou. Chlapec ušiel z domu aj zo školy, predal svoje učebnice a naštartoval veľkolepú kariéru, z ktorej, paradoxne, je požičovňa áut nesúca jeho meno možno tým najmenším úspechom.

Najväčšiu slávu mu priniesol nápad vytvoriť taxi spoločnosť, ktorá by mala také nízke ceny, aby si jazdu taxíkom mohli dovoliť aj obyčajní ľudia. V roku 1915 založil v Chicagu firmu Yellow Cab. Dodnes slávne žlté taxíky sa rýchlo stali populárnymi nielen v Chicagu a Hertz získal licenciu v celých USA. Nasledovali ďalšie podnikateľské úspechy, od prevádzkovania autobusovej dopravy, cez výrobu taxíkov, prenájom vozidiel, inštaláciu prvých dopravných semaforov v Chicagu, aktivity v oblasti bankovníctva, chove koní...

A aký by to bol americký sen, keby chlapec nezačínal ako kolportér novín? Naozaj to bolo prvé zamestnanie aj v prípade Johna Daniela Hertza. Cesta k žltým taxíkom viedla aj cez zamestnanie predajcu áut (ešte nemal ani vodičák), reportéra, ale aj úspešného boxera.

Podrobný príbeh Johna Daniela Hertza (* 10. apríl, 1879, Vrútky - † 8. október, 1961, Chicago, USA) si môžete prečítať na stránke www.coachbuilt.com, odkiaľ sme prevzali aj obrázky. Tu je link: https://www.coachbuilt.com/bui/y/yellow_cab/yellow_cab.htm

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava