Železný honvéd

23.05.2018

Kamenný "železný" honvéd v hamuliakovskom parku

Znalí histórie Bratislavy tohto vojaka 1. svetovej vojny dobre poznajú. Napodiv, nestojí v Bratislave, ale dotvára pamätník obetiam svetových vojen v parku v Hamuliakove. Je z kameňa a vznikol až potom, čo bol drevený originál "železného honvéda" či domobranca v roku 1919 odstránený z bratislavského Hviezdoslavovho námestia. Tam stál od mája 1915, aby každý obyvateľ Bratislavy mohol prispieť na "víťaznú" vojnu. Stačilo kúpiť si klinec, zatĺcť ho do sochy a zapísať sa do pamätnej knihy.

Drevený "železný" kmeň

No nebola to celkom originálna myšlienka. Už od 15. storočia kováčski a zámočnícki tovariši v uhorských a rakúskych mestách pred svojim odchodom na vandrovku, vo viere v šťastný návrat, zatĺkali klince do pňov stromov postavených pred bránami mesta. V bratislavskom mestskom múzeu dodnes opatrujú taký kmeň, ktorý stál vo výklenku domu na rohu Laurinskej a Námestia SNP, tam, kde je dnes lekáreň. (Ospravedlňujeme sa za úbohú kvalitu fotky exponátu.)

Autorom sochy známej ako "Pozsony vashonvéd" je Alojz Rigele. Ak by ste chceli mať doma pohľadnicu s obrázkom originálnej sochy, stačí zájsť do internetového aukčného domu Darabanth. V internetovej aukcii Dorotheum si zasa môžete kúpiť originálnu 19-centimetrovú sošku. Také sošky slúžili za 1. svetovej vojny na rovnaký účel ako klince. Nie, nezatĺkali sa do drevenej sochy :-). Ale ich kúpou sa prispievalo na rovnaký účel.

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava