Začiatky filmu v Bratislave

16.06.2017

Dnes má nedožité 127. narodeniny Stan Laurel, anglický komik doby nemých filmov, ten chudý z dvojice Laurel a Hardy. Príležitosť zaspomínať si na začiatky filmu v Bratislave.

Prvé kinematografické predstavenie v našom meste sa konalo, keď mal Laurel ešte len 6 rokov, 25. 12. 1896 o 9.00 hod. v Šermiarskej sále hotela U zeleného stromu (dnešný Carlton). Už o hodinu neskôr sa začalo predstavenie takmer v susedstve, v hoteli U uhorského kráľa (aj ten sa stal neskôr súčasťou Carltonu).

V Bratislave alebo Košiciach?

Vo väčšine zdrojov sa dočítate, že premietanie v Šermiarskej sále je prvým filmovým predstavením na Slovensku. Od roku 1995 túto domnienku vyvracia pracovník Slovenského technického múzea v Košiciach Jan Hetmánek, podľa ktorého sa na Slovensku prvýkrát premietalo už o 6 dní skôr, v sobotu 19. 12. 1896, a to v dvorane hotela Schalkház (dnes hotel Double Tree Hilton) v Košiciach.

Prvý slovenský film

Prvé premietanie v "kine", aj keď len provizórnom, sa uskutočnilo 25. 12. 1904 v upravenom stane v Bratislave pri Dunaji. Zorganizovali ho bratia Alexander a Karl Lifkovci. Práve u Alaxandra Lifku si v roku 1909 objednalo film aj prvé košické kino, aby ho premietlo pri svojom slávnostnom otvorení. Premiéra filmu Košické korzo na filmovom plátne (autor A. Lifka, natočila košická spoločnosť Uránia) bola 3. 8. 1909 a tento film sa považuje za prvý slovenský film.

Kino Mladosť, zdroj: www.kinomladost.sk
Kino Mladosť, zdroj: www.kinomladost.sk

Prvé kino na Slovensku

Prvé stále kino na Slovensku privítalo svojich prvých hostí o 4 roky skôr ako to košické, 5. 10. 1905. Otvorili ho v Bratislave pod názvom Elektro Bioscop a pod súčasným názvom Mladosť slúži filmovým fanúšikom dodnes na Hviezdoslavovom námestí 17.

Zdroj: https://www.kinousmev.sk/page/7480/article/5107/prve-premietanie-na-slovensku-sa-uskutocnilo-v-kosiciach

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava