Z prašiaka do Hollywoodu

02.02.2020

Vyrastala som na prašiaku, hlavnom centre kultúry a športu sídliskových detí. Aké to bolo úžasné, visieť na ňom s kamoškou dolu hlavou a ohovárať chalanov! A viete, koho slávneho objavili na prašiaku? Prvú Európanku, ktorá dobyla Hollywood - Polu Negri.

Malú Barbaru Apoloniu Chalupcovú, ako sa pôvodne volala, si všimla učiteľka z baletnej školy, keď Pola zabíjala nudu cvičením na prašiaku pred domom. O šesť rokov neskôr už zožala v Labuťom jazere búrlivý potlesk. Z baletky sa stala herečka a z Poľky Američanka. Do Hollywoodu zavítala po roku 1920. Približne o 10 rokov neskôr priniesla slovenská dobová tlač senzačné odhalenie - otec Poly Negri bol drotárom z obce Nesluša.

Neviem, či sa Pola objavila aj v Prešporku, keď chodila navštevovať do Nesluše starú mamu, alebo v Bratislave, keď sa ako Hitlerova obľúbenkyňa zdržiavala v Nemecku... Ale takých prašiakov, na akom ju objavili, tu ešte zopár máme. Asi už nie dlho, lebo Bratislavčania sa stále častejšie sťažujú, že sú hrdzavé a nebezpečné. No a napokon, kto by si dnes ešte trúfol prášiť na dvore koberec a obšťastňovať susedov kúdolmi prachu.

© Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava