Potulky uhorskej kráľovskej koruny

30.12.2016

Uhorskú kráľovskú korunu položili na viac ako 50 hláv a viac ako 40-krát zmenila miesto svojho uloženia. Dnes ju môžete vidieť v budove maďarského parlamentu. Ak sa Vám to zdá priďaleko, pozrite si jej repliku na Bratislavskom hrade, ktorý bol domovom uhorských korunovačných klenotov od roku 1608 až do roku 1784. Nie celkom bez prerušenia...

Uniesol ju Gábor Bethlen

Keď 14. 10. 1619 Gábor Bethlen obsadil Bratislavu, dostal od palatína Forgáča aj hrad a s ním i korunu, ktorú strážilo 100 ozbrojencov. A tak sa uhorský korunovačný klenot v nasledujúcich rokoch v sprievode Bethlena "potuloval" po slovenských mestách, až skončil na maďarskom hrade Ecsed, odkiaľ sa cez Košice a Trenčín vrátil v roku 1638 opäť na Bratislavský hrad, ale až potom, čo v roku 1625 v Šoproni korunovali Ferdinanda III.

Ukradli ju nacisti

V dramatickej histórii uhorskej koruny to nebol zďaleka jediný a už vôbec nie najdlhší "výlet". V roku 1944 ju ukradli nacisti a na konci II. sv. vojny skončila v rukách Američanov - dlhé roky uložená v priestoroch, kde sa uschováva americký štátny poklad - vo Fort Knoxe v štáte Kentucky. Do Maďarska sa vrátila v roku 1977 (1978) a dnes ju môžete vidieť v budove maďarského parlamentu.

Posledná hlava, na ktorú uhorskú kráľovskú korunu položili, bola (vzhľadom na rozmery koruny) malá hlava uhorského kráľa Karola IV. Stalo sa tak pred takmer 100 rokmi, 30. 12. 1916 v Budapešti.

Zdroj - obrázok: en.wikipedia.orgnectve-ruskej-federacie/
Zdroj - obrázok: en.wikipedia.orgnectve-ruskej-federacie/

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava