Otrávila Zuzana Slubeková z Bratislavy mužov z britského kráľovského námorníctva?

31.08.2019

Otrávila vdova po Antonovi Slubekovi Zuzana Slubeková z "Bratislavy" mužov z personálu britského kráľovského námorníctva na ostrove Antigua?

Hnevajú vás nezmysly, vyskytujúce sa zďaleka nielen na Wikipedii, ale, žiaľ, v posednom čase aj v známych bratislavských novinách a magazínoch? Možno budete mať väčšie pochopenie pre rôznych slovenských prispievateľov, keď zistíte, že aj v oficiálne najdôveryhodnejšom magazíne Forbes z času na čas vykŕmia novinársku kačicu. Konkrétne článok s názvom Did Toxic Rum Kill These 19th Century British Soldiers? naznačuje, že niekoľko pacientov z personálu britského námorníctva bolo v 19. storočí otrávených olovom obsiahnutom v rume z fabriky "Vd A. Slubeka" (likérka sídlila na Palisádach), vyrábanom cca v rokoch 1839-1874. Možno by som tomu aj uverila, keby na etikete toho "otravného" rumu nebola "Bratislava". Žeby sa tak naše mesto volalo už v 19. storočí? Alebo som niečo nesprávne pochopila? Však prečítajte si!

Did Toxic Rum Kill These 19th Century British Soldiers?, Kristina Killgrove, Senior Contributor, Forbes.com, 11. 5. 2016:
tps://www.forbes.com/sites/kristinakillgrove/2016/05/11/too-much-antiguan-rum-may-have-poisoned-these-19th-century-british-sailors/#5250e00758b5

© Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava