Naši slávni rodáci - Mináčovci

20.02.2021

Pani Zuzana Mináčová, krásna dáma, výnimočná osobnosť. Poznala som ju, keď som ešte ako mladé dievča pracovala v Slovenskom fonde výtvarných umení. Nie, neboli sme známe, tobôž kamarátky, len ma občas minula na chodbe. Vlastne som si ju prvýkrát všimla vďaka tomu, že rovnako ako ja, trochu ráčkuje. Vtedy som o nej ešte nevedela veľmi veľa, ale medzi kolegyňami, ktoré mali na starosti referát umeleckej fotografie, bola pojmom.

Narodila sa do židovskej rodiny a ako malá putovala najskôr do zberného tábora v Seredi a odtiaľ do Osvienčimu. Prežila a stala sa uznávanou fotografkou. Vytvorila množstvo nádherných fotografických diel. No, ako to už býva, najviac ju preslávilo fotografovanie celebrít - jej pol storočie na filmovom festivale v Karlových Varoch. Pred jej objektívom pózoval John Travolta, Michael Douglas, Keira Knightley a mnohí ďalší.

Životný príbeh dievčaťa zo Schindlerovho zoznamu pod názvom Očami fotografky natočil Matej Mináč. Nie, zhoda mien nie je náhodná. Režisér Matej Mináč je syn Zuzany Mináčovej, jablko, ktoré nepadlo ďaleko od stromu. Režisér Matej Mináč získal za svoju tvorbu desiatky a desiatky vzácnych svetových ocenení, to možno najvzácnejšie - International Emmy Award -v roku 2002 za dokumentárny film Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti. International EMMY AWARD udeľuje Medzinárodná Akadémia televízie, umenia a vied, New York.

Ako napísal sám Matej Mináč, film o anglickom sirovi Nicholasovi Wintonovi, záchrancovi 669 detí pred istou smrťou z rúk nacistov, bol natoľko úspešný, že mu na niekoľko rokov zabránil pracovať, pretože musel neustále cestovať po festivaloch. Matej Mináč natočil o tejto osobnosti ešte ďalšie dva filmy, ale natočil napríklad aj televízne portréty Tomáša Baťu, Emila Zátopka alebo Břetislava Pojara. Téme holocaustu sa však venuje dlhodobo, čo dokazuje aj jeho filmografia na Wikipedii (https://sk.wikipedia.org/wiki/Matej_Min%C3%A1%C4%8D):

  • 1999 Všichni moji blízcí
  • 2002 Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti
  • 2006 Kúzlo fotografie
  • 2010 Anglická rapsodie
  • 2011 Nickyho rodina
  • 2015 Očima fotografky
  • 2016 Zachránené deti od nacistov

Ešte pred filmom, v roku 2013 vyšla o živote Zuzany Mináčovej kniha Zuzana Mináčová - Život fotografky. V internetovom kníhkupectve Martinus sa o knihe píše toto:

Neobyčajný život jednej z najvýznamnejších fotografiek Zuzany Mináčovej pôsobiacich v Českej a Slovenskej republike podaný cez majstrovské umelecké fotografie, snímky filmových hviezd a vyprávanie, ktoré vás pobaví i chytí za srdce...

Žiaľ, kniha je v Martinuse už vypredaná, ale možno ju ešte dostanete v internetovom obchode Klapka.sk (https://www.klapka.sk/knihy/zuzana-minacova-zivot-fotografky).

Zuzana Mináčová aj Matej Mináč oslávia v roku 2021 okrúhle výročia. Obidvaja sa narodili v Bratislave, ona 26. 9. 1931, jej syn 1. 4. 1961.