Najslávnejšia slovenská koliba

14.07.2017

50. výročie by tohto roku oslávila asi najslávnejšia slovenská koliba - reštaurácia Koliba Expo, ktorú postavili v roku 1967 v kanadskom Montreale na svetovej výstave a po jej skončení na bratislavskom Kamzíku. Tohto výročia sa, žiaľ, nedočkala. Kolibu, ktorú poznal nielen každý Bratislavčan, ale aj každý Slovák či Čech tej doby, prakticky zbúrali v roku 2005 a jej názov nasledujúci rok prevzala nová reštaurácia na rovnakom mieste. Okrem mena táto novostavba však veľa slávy nepobrala a v súčasnosti ju nájdete v ponuke realitných portálov.

Pôvodnú reštauráciu Koliba Expo navrhli architekti Vojtech Vilhan a Stanislav Talaš. Jej interiér bol rozdelený na tri časti, reprezentujúce tri regióny Slovenska - Grob, Liptov a Ždiar. Od vonkajších a vnútorných zariaďovacích prvkov, cez výzdobu až po sklo a príbory, všetko bolo dielom významných slovenských umelcov.

Spomeňme si na tento symbol mesta, kam sme vodili na obed všetky vzácne návštevy zo zahraničia, aspoň prostredníctvom obrázka z portálu https://ba.foxy.sk.

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava