Mikuláš Dohnány

28.11.2015

28. 11. 1824 sa v Dolných Držkovciach narodil Mikuláš Dohnány, študent bratislavského evanjelického lýcea, štúrovec, básnik, redaktor, historik. Zomrel mladý, len 28-ročný, v dôsledku psychického ochorenia, pod ktoré sa údajne podpísala prepracovanosť a nešťastná láska k Milke Jurkovičovej, sestre prvej slovenskej herečky Aničky Jurkovičovej. J. M. Hurban vo svojom diele na to spomínal takto:

"Mikuláša už nieto viacej medzi nami. Ako vidieť na čele tohto čísla (Slovenské pohľady z júna 1852), odišiel k otcom dňa 2. t. m. Jeho nemoc bola vážna. Jej prvý výpad sa na nebohom prejavil dňa 22. mája. Vyšiel z domu okolo desiatej hodiny a rovno sa pobral na mestský radný dom, kde bola práve zhromaždená rada. Prichádzal s takou istotou a s takými vážnymi posunkami, že nikomu z radných sluhov neprišlo na um ho zastaviť. V plnej rade - na údiv všetkých prítomných - začal hovoriť o hviezdach so zjavnými dôkazmi pomätenosti..."

Zaujímavý životopis M. Dohnányho si prečítate v trnavských Novinkách z radnice, odkiaľ sme si požičali aj obrázok básnika: https://nzr.trnava.sk/?q=node/834

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava