Keď bola Trnavská cesta najkrajšia v Bratislave

27.07.2019
Človek si nakoniec zvykne na všetko a pomaly zabúda, ako mesto vyzeralo pred desiatimi, dvadsiatimi či, ako v tomto prípade, dokonca päťdesiatimi rokmi. V Bratislave je jedna ulica, vlastne je to "cesta", Trnavská cesta, ktorá sa pre obyvateľov mesta na začiatku sedemdesiatych rokov stala symbolom príchodu jari. Žiadna iná sa jej krásou nevyrovnala, keď ju, lemovanú magickým tieňom vtedy ešte hustých korún stromov, vždy na jar vyzdobili širokým pestrofarebným kobercom tulipánov.

6. augusta 1922 sa narodil človek, ktorý bol za to zodpovedný, ktorý v roku 1966 na dlhé obdobie spojil bratislavskú jar, kvety a zimný štadión (dnes Zimný štadión Ondreja Nepelu) na Trnavskej ceste - Emil Skákala.

To priezvisko bolo tak trochu osudové, pretože z Emila Skákalu vyrástol krasokorčuliar, predseda Krasokorčuliarskeho oddielu Slovan v Bratislave a krasokorčuliarskeho zväzu v Prahe, medzinárodný rozhodca v tancoch na ľade, zástupca Československa v ISU (International Skating Union)... a tiež, ale to už s jeho priezviskom nemalo nič spoločné, riaditeľ Záhradníckych a rekultivačných služieb mesta Bratislavy.

Možno preto, že pán riaditeľ trávil toľko času na ľadovej ploche zimného štadiónu, napadlo ho, že práve tam usporiada aj výstavu kvetov Flóra. Tak ako Bratislavskú lýru, aj výstavu Flóra vnímali Bratislavčania po dlhé, dlhé roky ako udalosť sezóny. Tešili sa na ňu a veru neviem, či existovala bratislavská rodina, ktorá by sa každoročne neprišla pozrieť na záľahu nádherných kvetov a neodniesla si odtiaľ aspoň malú kytičku. Nultý ročník sa konal v roku 1966 a až do svojho odchodu do dôchodu v roku 1982, Emil Skákala každú jar premenil bratislavské ulice a námestia na tulipánovú oázu.

Medzinárodná výstava kvetov Flóra sa z Trnavskej cesty presťahovala ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia na dunajské nábrežie do PKO (Parku kultúry a oddychu), odtiaľ putovala späť na zimný štadión na Trnavskú cestu, aby sa v roku 2002 znovu vrátila k Dunaju, tentoraz na jeho pravý breh, do areálu Incheba Expo.

Toho sa však už Emil Skákala nedožil. Poslednými kyticami kvetov ho zahrnuli 27. 7. 1990.

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava