Jánošík

28.11.2015

Viete o tom, že už 20 rokov je JÁNOŠÍK na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO? Vďaka tomuto filmu z roku 1921 sa zaradilo Slovensko medzi prvých desať krajín na svete, ktoré vyrobili dlhometrážny (nemý) hraný film.

1. decembra bude výročie americkej premiéry JÁNOŠÍKA, ktorá sa konala v roku 1921 v Chicagu. Premiéra slovenskej verzie bola 25. novembra v Prahe. V Bratislave film slávnostnú premiéru nemal, na území Slovenska sa prvýkrát premietal až 3. januára 1922 v Žiline. Dve verzie filmu, americká a slovenská, nie sú totožné. Americká je kratšia, niektoré scény sa nenatáčali, lebo by neprešli cez americkú cenzúru. :-) Okrem toho, americká kópia filmu bola kolorovaná (noc bola ladená do modra, exteriér do žlta a pod.).

Slovenská verzia vrcholí tribunálom, stavbou šibenice a príchodom hlavného hrdinu pod povraz. V americkej sa vo finále filmu objaví bača-rozprávač a predstavitelia jednotlivých rolí, vyobliekaní do turistického odevu (vrátane Jánošíka, resp. jeho predstaviteľa - Theodora Pišteka). Bača dohovorí Jánošíkov príbeh až po rozsudok a návštevníci salaša odchádzajú smerom k horizontu, kde práve zapadá slnko... Film sa teda končí v americkej i slovenskej verzii prečítaním rozsudku. (Nejaký čas panoval chýr, že v americkej verzii sa Jánošíkovi podarilo v súlade s tradíciou happyendu prežiť. :-))

Rok uvedenia: 1921, réžia: Jaroslav Siakeľ, námet: Gustáv Maršall - Petrovský (román "Jánošík, kapitán horských chlapcov - jeho búrlivý život a desná smrť"), Jiří Mahen (divadelná hra), produkcia: Ján Závodný, výroba: Tatra Film Corporation

Plagát k filmu Jánošík, zdroj: Wikipedia
Plagát k filmu Jánošík, zdroj: Wikipedia

Viac o mimoriadne zaujímavej (a aj úsmevnej) histórii tohto filmu nájdete priamo na internete, napríklad v diplomovej práci Kataríny Laurenčíkovej Jánošík vo filme: https://diplomovka.sme.sk/zdroj/3517.pdf alebo na webe o filmoch o Jánošíkovi: https://janosik.terchova-info.sk/janosik-1921/. Ukážka je k dispozícii na stránkach University of Pittsburgh: https://www.pitt.edu/.../ss.../movieclips/janosik1921robrich.html
Viac tu: https://www.historicky.sk/news/janosik/ 

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava