Iná tvár profesora Kocha

29.06.2015

Zakladateľa Kochovho sanatória a Kochovej záhrady na Partizánskej ulici v Bratislave, profesora MUDr. Karola Kocha (* 29. 6. 1890, Náměšť nad Oslavou - † 24. 1. 1981, Toronto) nám história predstavuje ako nanajvýš vážnu a serióznu osobnosť. Nie, že by známy bratislavský lekár, vynikajúci chirurg, filantrop, ktorý sa ako jeden z prvých odborníkov venoval na Slovensku telesne postihnutým deťom, protifašistický odbojár a dlhoročný politický väzeň, nebol seriózny, ale...

Ani profesor Koch nenosil svoj lekársky plášť 24 hodín denne. Mal aj inú tvár a záujmy. K jeho koníčkom patril napríklad automobilizmus. To, napokon, nebolo pre člena bratislavskej elity v 30. rokoch 20. storočia nič nezvyčajné. Pán profesor však bol nielen členom Klubu slovenských automobilistov, ale rovno jeho viceprezidentom. V článku, ktorý napísal pre časopis Autojournal v roku 1935, hovorí o tom, ako mu šoférovanie pomáha odreagovať sa po namáhavej práci chirurga. Text je dôkazom, že k vlastnostiam doktora Kocha patril popri nespornej inteligencii aj nie práve malý zmysel pre humor:

"Mají-li se buňky mozkové, ktoré byly delší dobu v napjaté činnosti, odpočinouti, nestačí jen ustati v ní a oddati se úplnému klidu, poněvadž jich činnost může dále v myšlenkách a snění doznívati. Proto je zapotřebí zapnouti v činnost buňky mozkové jiného okrsku. V našem případe tedy nějaké ty šoférské, které dávají pozor na vše, co nám vběhne do cesty, hledají domovní čísla, děkují za pozdravy (jedoucí automobilista sám nikdy nezdraví) zlobí se nad lepší kvalitou předjíždějíciho vozu a spravují si náladu zase po zdařilém přejetí zajíce nebo když z devíti hus udělají na asfaltovaném kuželníku aspoňčtyři. Ale co je nejdůležitější a nejtěžší, dorozumívají se neb se o to aspoň snaží, s dopravním strážnikem. Když se to nepodaří, mohou býti vinny buňky mozkové na obou stranách."

Na prvom obrázku je fotografia Prof. MUDr. Karola Kocha. Na druhom si môžete pozrieť, aké zaujímavé mená z histórie Bratislavy obsahoval zoznam členov predsedníctva Klubu slovenských automobilistov v r. 1932. (Autojournal, 1932, 1935)

Prof. MUDr. Karol Koch
Prof. MUDr. Karol Koch
Predsedníctvo Klubu slovenských automobilistov, 1932
Predsedníctvo Klubu slovenských automobilistov, 1932

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava