Eva Kostolányová

02.11.2019

Veľká a malá Eva na obrázku vinylovej platne z roku 1972. Veľká Eva, tá tmavovláska, je Eva Máziková. My dnes však spomíname na tú druhú, na "malú" Evu, ktorá sa narodila v deň Pamiatky zosnulých, 2. novembra v roku 1942, a jej ani nie 33 rokov trvajúca životná púť skončila v Bratislave - EVU KOSTOLÁNYOVÚ.

Eva Kostolányová bývala v Podunajských Biskupiciach v priestoroch bývalej predajne obuvi, bez teplej vody a poriadneho kúrenia. Smiala sa, že býva "vo výklade". Napokon, na skromné pomery bola zvyknutá z domu v Trnave, kde po skončení základnej školy nastúpila ako robotníčka v mäsokombináte. Domov chodievala s porezanými rukami, až kým brat Ivan svoju vtedy 14-ročnú sestru neprihlásili na konkurz do SĽUK-u.

Tanečnica v SĽUK-u a neskôr vo Vojenskom umeleckom súbore, to bol odrazový mostík, ktorý ju vystrelil do sveta, kde sa pohybovali osobnosti ako Julo Satinský, Ivan Krajíček, Juraj Lehotský..., do Tatra revue a potom už ako sólovú speváčku do kapely Ľ. Beláka, neskôr B. Hronca, až k vlastnej kapele HEJ (členmi boli napr. J. Lehotský, J. Baláž). Veľmi populárne boli jej hudobné nahrávky s Michalom Dočolomanským (Smoliar, Haló tam...). Mala s ním vystupovať aj v muzikáli Na skle maľované, ale k tomu už, kvôli (neúspešnej) liečbe rakoviny prsníka, nedošlo. Jej rolu poznáme v podaní B. Turzonovová.

V texte boli použité informácie z:
https://www.supermusic.sk/sprava.php?idspravy=28950
https://korzar.sme.sk/.../eva-kostolanyiova-idol-krasy-a-zivot...

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava