Čo robil Edison na Michalskej ulici

26.12.2015

26. 12. 1847 začalo fungovať telegrafné spojenie medzi Bratislavou a Viedňou. V tom istom roku (vo februári) sa narodil Thomas Alva Edison, ktorého meno je popri Samuelovi Morseovi, či slovenskom rodákovi Jozefovi Murgašovi, tiež spájané s ďalším vývojom telegrafu. V roku 1911 Edison aj so svojou dcérou Marion a zaťom Karlom Oscarom Oeserom navštívili Bratislavu a v nej aj dom na Michalskej 10 (obrázok), kde sa 194 rokov predtým narodil slávny predok Karla Oscara Oesera, vynikajúci maliar a sochár Adam Friedrich Oeser.

Ale asi je to len pekná legenda, pretože podľa knihy Vladimíra Tomčíka Bratislavské dni a noci, keď Edisonovho zaťa počas tej slávnej návštevy spovedali novinári, na ich otázky odpovedal, že o žiadnom príbuzenskom vzťahu k slávnemu bratislavskému maliarovi nevie.

Marion Estelle Edisonová sa za Karla Oscara Oesera vydala v roku 1895. Keď bola malá, prezývali ju "Dot", čiže bodka, ako odkaz na Morseovu abecedu, ktorá slúžila na posielanie správ telegrafom. Marion tvrdila, že Edison dokonca použitím Morseovej abecedy požiadal o ruku svoju druhú manželku. Svoje manželstvo Marion prirovnala k dlhotrvajúcim medovým týždňom. Ale aj tak sa v roku 1921 skončilo rozvodom a Marion sa z Európy (Oeserovci žili v Nemecku) vrátila do Spojených štátov, kde zomrela 16. 4. 1965.

Dom na Michalskej ulici č. 10 v Bratislave
Dom na Michalskej ulici č. 10 v Bratislave

Zdroje: 

  1. Igor Janota, Slávni ľudia v Bratislave, Marenčin 2007
  2. Vladimír Tomčík, Bratislavské dni a noci, Ikar 2006 (Za upozornenie na túto publikáciu a spresnenie informácií ďakujem pani Zuzane Godárovej.) 

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava