Bolševik

30.10.2017
Presklená budova s adresou Na Slavíne 1 sa pri odchode z pamätníka Slavín nedá prehliadnuť. V očiach svojich turistických zverencov vidím tichú nádej, že by sa tam azda mohlo nachádzať WC... Nuž, nejaké tam iste je, lenže nie pre verejnosť. 

Verejnosť si už neužije ani posedenie vo Výhliadkovej kaviarni Slavín, ako sa stavba nazýva podľa listu vlastníctva. Bratislavčania ju poznali skôr ako Rotundu, štamgasti jej hovorili Bolševik, mladšie ročníky už len Bolšák. Na hornej terase to bolo viac "nóbl" a s obsluhou, na dolnej terase sa nápoje kupovali pri bufetovom okienku "za lacno" a krásny výhľad zadarmo. 

Pohľad na niekdajšiu kaviareň, zdroj: www.ba.foxy.sk
Pohľad na niekdajšiu kaviareň, zdroj: www.ba.foxy.sk

Teraz nechcem nariekať za starými časmi ani sa vyjadrovať k výsledku prestavby. Ak totiž moji turisti so svojimi "potrebami" chvíľu vydržia, dozvedia sa, že slávnych Slovákov netreba hľadať len na cintorínoch. Tú prestavanú bývalú kaviareň má totiž od roku 2013 na liste vlastníctva Ing. Miroslav Trnka, jeden z autorov antivírusového programu NOD (Nemocnica na Okraji Disku) a zakladateľ spoločnosti ESET.

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca Bratislava