Najkrajší turistickí sprievodcovia

24.07.2019 17:08

Natrafila som na takú príručku, že „Ako byť zábavným sprievodcom“. Kto by nechcel byť? Ja áno. Tak som sa pustila čítať a dozvedela som sa niekoľko dobrých rád, ako vyčarovať na vašich tvárach úsmev.

Ee, v tomto článku vám ich neprezradím. Len pekne príďte na niektorú z našich prehliadok! Ale prezradím vám, že autor tej múdrej príručky vysvetľoval metódy ako rozosmiať znudených turistov na príklade londýnskych yeomanov. Yeoman Warders z londýnskeho Tower of London sú často označovaní za najlepších turistických sprievodcov. Neviem, či sú najlepší, ale podľa fotografií, ktorých nájdete na internete mraky, sú celkom určite najkrajší.


Foto: Mitch Barrie
https://www.flickr.com/photos/simonov/7443973834/

Yeomani po stáročia patrili a patria ku kráľovskej garde. Krásnymi ich robí nefalšovaná noblesa tých, čo v živote čo-to videli a zažili, ale aj čarovná tmavomodrá uniforma s červeným zdobením a iniciálami ER (Elizabeth Regina). Už od 15. storočia zodpovedajú za bezpečnosť v Toweri a dnes rozprávajú turistom o slávnych väzňoch a popravách za jeho múrmi. Sú takí britskí, že britskejší už nemôžu byť, a to vrátane prezývky, ktorú majú a ktorej pôvod nikto presne nepozná – beefeaters – čiže jedáci hovädziny.

Sprievodcovský humor á la beefeaters

„Kráľ a kráľovná bývajú na hornom poschodí, rytieri a ich dámy na prvom poschodí, na prízemí sú kuchyne. Ale je tu ešte podzemie! Má 15 stôp hrubé steny a žiadne okná. Je tam vlhko, zima, tma. Ideálne miesto na........... uskladnenie vína.“

„Väzňov naťahovali na škripec. Osteopat by vám dnes za to účtoval majlant, ale verte mi, po 10 centimetroch sa akýkoľvek terapeutický účinok stráca.“

Prečo by mal byť turistický sprievodca zábavný

Ozaj, prečo? Veď keby sa ľudia chceli baviť, kúpili by si lístok do kina alebo divadla na nejakú komédiu. Neobjednávali by si prehliadku mesta. A pravda je aj to, že keď turistického sprievodcu chvália, chvália ho za to, že sa od neho dozvedeli veľa zaujímavostí, nie za to, že sa nasmiali až ich brucho bolelo.

Yeomani majú v porovnaní so sprievodcami z neanglicky hovoriacich krajín tú výhodu, že zvyčajne sprevádzajú v rodnom jazyku. Našťastie pre nás ostatných, existuje jazyk, ešte univerzálnejší ako angličtina – volá sa SMIECH. Smiech ovládame všetci a keď sa smejeme, dokonale si rozumieme, nech už pochádzame odkiaľkoľvek. A to je odpoveď na otázku v nadpise tejto časti.

Samozrejme, nič netreba siliť. Ak ste sa, podobne ako ja, nenarodili v tele stand up komika, radšej neskúšajte rozprávať vtipy. Jeden trápny pokus o humor na začiatku prehliadky vám ju môže nadobro zničiť. Verte mi, viem o čom hovorím!

Ak sa turisti nechcú smiať na našich vtipoch, možno sa zasmejú sami na sebe :-)

Chlapík sa prvýkrát vo svojom živote ubytuje v hoteli a vojde do svojej izby. O päť minút telefonuje na recepciu: „Dali ste mi izbu, z ktorej sa nedá vyjsť.“ Recepčná: „Pane, to je absurdné. Vidíte dvere?“ Chlapík na to: „Áno, jedny dvere vedú do kúpeľne, druhé sú od šatníka a tretie som neskúšal, pretože na kľučke visí ceduľa NERUŠIŤ.“

 

Ľubomíra Černáková, turistický sprievodca