Boli ste už?

05.05.2018 18:10

Boli ste už v Paríži?

Pozreli ste si Víťazný oblúk? A všimli ste si aj vôbec nie nevýznamnú Bratislavskú ulicu (Rue de Pressbourg) len malý kúsok ďalej? Ako sa tam dostala?

2. 12. 1805, presne rok po svojej korunovácii, Napoleon porazil spojené vojská Ruska a Rakúska v bitke pri Slavkove, známej aj ako bitka troch cisárov (francúzsky cisár Napoleon Bonaparte, rakúsky cisár František I. a ruský cár Alexander I.). Na počesť tohto víťazstva dal Napoleon postaviť "Arc de Triomphe de l’Étoile" a Rakúsko muselo 28. 12. 1805 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave podpísať mier známy ako Bratislavský. Toto víťazstvo a túto mierovú zmluvu si vraj Napoleon cenil zo všetkých najviac až do svojej smrti v tento deň v roku 1821.

Tak preto Bratislavská ulica neďaleko Víťazného oblúka. :-)


Autor fotografie: Kenyh Cevarom, Commomns Wikimedia
 

Boli ste už v Seattli v USA? 

Navštívili ste rokenrolovú sieň slávy? A viete, akú kuriozitu môžete v tomto meste na severozápadnom pobreží USA ešte nájsť? Slovenského Lenina! 

Pôvodne popradská päťmetrová socha V. I. Lenina v štvrti Fremont je dielom Emila Venkova, absolventa Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý v našom meste dlhé roky žil a tvoril. Napríklad jeho sochu Priateľstvo môžete nájsť na Nobelovej ulici v niekdajšom areáli Istrochemu, na Vazovovej ulici, na budove školy zasa pamätnú tabuľu Ivana Vazova.

Viac o tom, ako sa socha umelca známeho najmä bronzovým súsoším Cyrila a Metoda v slovanskom archeoparku v Mikulčiciach, dostala do Ameriky, hovorí článok Jána Kalibu Slovenský Lenin v Amerike, zverejnení na portáli denníka Pravda 29. 1. 2018. Podľa neho sedemtonový Vladimír Iľjič Lenin na Slovensku dlho nepobudol. V Poprade ho postavili v roku 1988 a niekoľko mesiacov po zamatovej revolúcii zasa zmizol. Našiel ho na popradskom vrakovisku učiteľ angličtiny Lewis Carpenter a v roku 1993 ho dal prepraviť do svojho domovského amerického štátu Washington. Carpenter si tam chcel otvoriť slovenskú reštauráciu a Vladimíra Iľjiča použiť ako pútač. Keď ďalší rok zomrel, jeho matka na radu miestneho umelca dala sochu previezť na súčasné miesto. Tam Lenin spolu s ďalšími sochami slúži ako atrakcia.


Obrázok - zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Statue_of_Lenin,_Seattle
 

 

kkkkkkk